Snabbfakta
-
- Göteborg
Kategorier:
Ansök senast: 2023-11-04
El/ Automationsingenjör
Automation & Instrumentering
Göteborg
Pidab är experter inom processindustrin med stor och unik kunskap inom mätteknik, reglerteknik, funktionssäkerhet, simulering och optimering.
Vi har flera spännande och utmanande uppdrag och kan erbjuda dig ett omväxlande arbete där du blir en del av ett expansivt företag som ständigt utvecklas. Vi söker nu fler seniora ingenjörer som har erfarenhet av processindustrin inom automation & instrumentering.
Arbetsuppgifter
Du kommer att arbeta i uppdrag från idé till genomförande och uppföljning. Projekten är varierande och utmanande och en stor del är inhouse verksamhet. Vi tar även helhetsansvar för multidisciplinära anläggningsprojekt.
- Specificera utrustning
- Konstruera och designa
- Upphandla komponenter
- Kundavstämningar genom besök och telefonkontakt
- Kontakt med leverantörer
- Programmera / konfigurera
- Montageledning
- Medverka på plats under idrifttagning
Din Profil
Vi söker dig som är processautomationsingenjör med erfarenhet av fältinstrumentering och/eller programmering.
- Civilingenjör / högskoleingenjör alternativt likvärdig erfarenhet
- Minst 3 års erfarenhet av processautomation eller liknande industri
- Meriterande med erfarenhet av Siemens PCS7, ABB800xA, eller Emerson Delta V
- Kunskap om processautomation och processreglering
- Behärskar mät- och reglerteknik
- ATEX och SIL-erfarenhet
Som person är du serviceinriktad och har lätt för att kommunicera och underhålla relationer. Du arbetar strukturerat och van att driva dina processer kvalitetsmedvetet.
Kontakt och ansökan
För mer information om tjänsten kontakta Malou Magnusson 0707-58 87 45 eller Josefine Petersson 0702-50 14 29 på Intenso Teknikrekrytering.
Skicka in din ansökan via ansökningsknappen. Vi arbetar med löpande urval under denna rekrytering, vi vill därför gärna ha in din ansökan snarast möjligt.
Välkommen med din ansökan!
Om Pidab
Pidab’s moderbolag EUROCON är ett teknikkonsultföretag som erbjuder spetskompetens i form av kvalificerade tjänster och system för genomförande av industriprojekt av alla storlekar och komplexitet samt underhåll och optimering av industriella anläggningar. Därtill har vi anläggningsresurser inom Bygg, Process, Mek, Rör, Elkraft, Automation, Industriell-IT och HVAC, samt Projektledning. Dessutom kan vi erbjuda egenutvecklade effektiva projekterings- och dokumenthanteringsverktyg. EUROCON-gruppen har idag ca 280 medarbetare med kontor i Örnsköldsvik, Kiruna, Härnösand, Sundsvall, Växjö, Kristianstad, Västervik, Kalmar, Stockholm, Karlstad, Umeå, Luleå, Gävle samt Göteborg. Vår bas är i Sverige men våra uppdrag och kunder finns över hela världen. Vår största uppdragsgivare är energi- och processindustrin i Sverige såväl som utomlands.
Läs gärna mer om oss här, www.pidab.se
Fler jobb från Intenso Teknikrekrytering:
Liknande jobb:
- Stockholm
- Heltid
- Umeå
- Helsingfors
- Heltid